Literárny workshop

Autor: Katarína Cviková | 13.4.2011 o 10:14 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  771x

Prinášam stručné zhrnutie Literárneho workshopu, ktorý sa konal na AnimeShow 2011 a ktorý viedli redaktori portálu www.animedream.sk. Je určené pre všetkých, ktorí píšu beletriu.

-kc--kc-

Poznáte to, niečo Vám stále vŕta v hlave a chce to na papier.... a vy sa bránite koľko sa dá, až zistíte, že Vaša obrana Vás stojí viac síl než si proste sadnúť a napísať to. Tak začnete písať. Ale čo ďalej?

1) Píšte - tým cibríte svoje písanie. Ešte nikto sa nestal spisovateľom bez písania a zo dňa na deň :)

2) Čítajte - tým si rozširujete svoju slovnú zásobu.

3) Šperkujte - používajte synonymický slovník a pravopis slovenského jazyka - vyhnite sa opakovaniu slov a nespisovné či inak nevhodné slová používajte len v priamej reči a len ak je to súčasť charakteru literárnej postavy.

4) Hrajte sa - dielo by malo pôsobiť plynulo. Najprv ho hoďte na papier a potom sa s textom hrajte - dopĺňajte, vyhadzujte.... pokiaľ nebude pôsobiť ucelene. Úspešní spisovatelia diela prepíšu aj 8x, kým dostanú požadovanú dokonalosť textu.

5) Kontrolujte - napísané dielo si nechajte skontrolovať po gramatickej stránke skôr, než ho niekde zverejníte.

6) Súťažte - poroty zvyknú byť objektívne a hlavne zistíte, ako obstojíte v konkurencii.

7) Nebojte sa kritiky - dielo je Vaše, Vy ste autor a to Vám nikto nemôže vziať. Do úvahy berte len opodstatnenú kritiku - len nad tou sa stačí zamyslieť.

8) Zlepšujte sa - učte sa, zdokonaľujte svoj vlastný štýl, nebráňte sa vývoju; pri porovnávaní vašich diel z minulosti by mal byť viditeľný posun a nie stagnácia. Že vaše diela nie sú len večnou obmenou toho istého.

Odporúčania pod čiarou:

Pozor na odstavce - text bez odsekov pôsobí na čitaľa depresívne a odrádza ho od čítania. Experimentovať s odstavcami môžete až keď budete slávni.

Pozor na štylistiku - spisovateľ by mal mať gramatiku v malíčku, vrátane štylistiky. Poznáte všetky druhy nepriamej reči? Napr. nevlastnú priamu reč? Ak nie, pozrite si tento link alebo Encyklopédiu jazykovedy od Jozefa Mistríka a spoluautorov. 

Pozor na dialógy - nesmú pôsobiť rušivo, nie je to odbočka od deja, dej by mali posúvať dopredu.

Čo na workshope (ne)bolo:

Na workshope padla jedna otázka. Čo robiť, keď máte spisovateľský blok. Z pléna sa odpoveď neozvala a moderátorka ju nezodpovedala. Ja mám na to tri triky a dá sa povedať, že som zistila, že spisovateľský blok vlastne neexistuje.
   Prvý trik: píšte. Sadnite si na zadok a píšte. Je jedno kde, je jedno čo. Popisujte, čo vidíte okolo. Uvidíte, že čoskoro zistíte, že píšete niečo k veci.
   Druhý trik: skočte si do vane. Napustite si horúcu vaňu a uvoľnite sa. Skôr či neskôr zvoláte: "Heuréka!" (Prosím, vyjdite z vane skôr, než sa rozpustíte, aj keď vás múza ešte nekopla, neskôr to skúste znovu, alebo si vyberte iný druh relaxácie, pri ktorej nebudete myslieť na písanie.)
   Tretí trik: ak písanie nezaberá, ani uvoľnenie, a týka sa to ani nie tak samotného písania, lebo na to prvé dva triky zaberajú dokonale (niekedy to trvá dlhšie, niekedy kratšie, ale zaberajú 100%), ale skôr toho, že zastanete na nejakom gordickom uzle v deji a nie a nie ho rozťať, popozerajte sa dookola, porozprávajte sa s ľuďmi, známymi, neznámymi, nadhoďte im tému a buď vám vnuknú geniálnu myšlienku, alebo prídete na ňu sami pri vysvetľovaní vášho problému.

A na záver najdôležitejší trik: Ak máte dobrý nápad, neváhajte ho ihneď zachytiť i keby to chcelo vstať z postele a zažnúť svetlo.

Tak, do písania priatelia!

 

Pozn. autora: text tohto blogu nebol konzultovaný s prednášateľmi workshopu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?