reklama

Turisti v Nórsku a Kanade vyvražďujú tulene!

Nedávno mi prišla mailom powerpointová prezentácia o vyvražďovaní tuleňov. Pozrela som si ju a skonštatovala, že to určite nie je pravda, to by Kanaďania určite nedopustili a ak sa aj niečo stalo, tak to bolo len pár ľudí, ktorých určite chytili a sedia v chládku. V Kanade som na túto tému v médiách doteraz nepočula ani slovka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Výkričník do ticha.
Výkričník do ticha. 

Nakoniec mi to ale nedalo a rozhodla som si to overiť na internete. Bohužiaľ, je to pravda! Neviem ale, do akej miery sú to turisti, pretože sú to predovšetkým rybári, ktorí si týmto spôsobom privyrábajú.

A je to horšie, ako to na obrázkoch vyzerá. Podľa stránky Sea Shepherd Conservation Society, bolo minulý rok zabitých spolu 365 971 tuleňov, čím bola prekročená kvóta... Hrozne by ma zaujímalo, aká je vôbec kvóta na zabíjanie tuleňov! Zistila som, že v roku 2004 povolila kanadská vláda vyzabíjať 350 000 tuleňov! Takže "kvóta" príliš porušená nebola!!! Ak by bolo zabitých 350 000 ľudí, tak to by bolo ako vyvraždená takmer celá Bratislava. Určite by Vám to vadilo. Nechali by ste to tak? A to je nás 5 biliónov! A čo je horšie, takéto vysoké kvóty sú každý rok. Neexistuje, že to nebude mať následky na populáciu tuleňov a celkový morský ekosystém!Že bizóny nikdy nezmiznú, aj keď ich zabíjali po miliónoch si mysleli tiež. Stačilo pár rokov...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A len tak mimochodom, podľa veterinárov organizácie bolo viac než 42% tuleňov ztiahnutých z kože ešte zaživa. Za každú guľku v koži totiž dostávajú zaplatené menej.... Slovo humánny jednoducho nemôže mať základ v slove ľudský!

Homo sapiens sapiens sa z histórie nepoučil. Bizónov už postrieľal, tak sa vrhol na ďalšie božie stvorenia, ktorých sa mu zdá priveľa. Ja to proste neviem pochopiť! A Slovensko nevynímajúc. Kedy ste naposledy videli sojku v lese? A stále je považovaná poľovníkmi za škodnú a môže sa voľne strieľať. Komu ešte stále tak veľmi škodí? O sovách nehovoriac. Napriek tomu, že sú chránené, stále ich niektorí takzvaní "poľovníci" strieľajú, pretože "škodia". A rybári vraždia vtáky a ich vajíčka, pretože im vyjedia ryby! Čo majú odletieť na druhú planétu? Majú nárok na život a stravu rovnako ako my ľudia! O chvíľu tu ostane len sám homo sapiens sapiens, na planéte plnej toxického odpadu... A presunie sa na ďalšiu planétu.... To je náš prístup? My si hovoríme koruna tvorstva? Nie sme rozdielni od Hitlera. Snažíme sa zničiť rasy, ktoré nevyhovujú našim kritériám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stále sa akosi spolieham, že predsa, už tu máme na to organizácie ako Greenpeace a pod., ktoré s tým spravia poriadok, informujú nás... Aj keď s niektorými ich postupmi zásadne nesúhlasím, a nemôžem ich preto plne podporovať, principiálne idú za správnym cieľom (ale nesúhlasím s tým, že by princíp svätil prostriedky).

Keď som prezerala slovenské stránky na túto tému, našla som na changenete z roku 2001 nasledovný úryvok"Aktivistka Greenpeace farebným sprejom postriekala tulenie mláďa. Greenpeace vynašiel originálny spôsob ako ochrániť tulenie mláďatá pred lovcami – farbu. Zelený sprej tuleňom neublíži, znehodnotí však ich kožušinu, kvôli ktorej sa lovia. Ďna 11. marca 1982 zakázala Európska komisia pod tlakom sedem rokov trvajúcej kampane Greenpeace a spotrebiteľských organizácií dovoz kožušín tuleních mláďat."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to, že je s tým stále problém? Ako to, že to zabíjanie ešte nezastavili?

Na stránke Greenpeace, z roku 2004 som sa dozvedela, že:"Kanadská vláda povolila toho roku zabitie 350 000 kusov tuleních mláďat. Je to približne o 100 000 tuleňov viac ako minulý rok. Zvýšené kvóty sú výsledkom kombinácie pochybnej kanadskej politiky v oblasti rybárstva a zvýšeného dopytu po tulenej kožušine na ruskom a poľskom trhu."

Tento rok, ako vidieť zo stránky Harpseals, sa situácia znovu opakuje a kvóty sa zvýšili...

Čo robiť?!

Harpseals vyzýva, ľudí, aby 1, prestali jesť kanadské morské potraviny - rovno Vám hovorím, že to nepomôže, obrátia sa na iné trhy, pretože musia tiež z niečoho žiť, a budú zabíjať ešte viac, lebo cena klesne...2, prestali nosiť tulenie kožuchy - nuž, neviem, koho mám o tom presviedčať, lebo nikoho, kto by taký kožuch nosil, nepoznám a nemám známych ani v Poľsku, ani v Rusku, ale to by malo zabrať asi najviac3) aby sme povedali korporáciám a politikom, ktorí sú vinní, čo sa deje - vyzerá to tak, že to zatiaľ nepomáha...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka Nórska, našla som tento odkaz o novom športe pre turistov, a už som nemala chuť hľadať ďalej.

Cítim sa bezmocná. Ale dúfam, že si aspoň niekto z Vás tento článok prečíta a dá vedieť svojim známym a známy ďalším známym, až sa dostane do správnych uší v Poľsku a Rusku a všade inde a presvedčí ich, že zabiť 350 000 tuleňov ročne pre pár kožuchov nie je správne a hodné ľudskej rasy a dopyt po tuleních kožušinách prestane, lebo iba to ich dokáže zachrániť. Tam kde je dopyt, tam príde skôr či neskôr aj ponuka a tá sa nezastaví pred ničím. Bohužiaľ, to je temná strana kapitalizmu... Resp. kapitalizmus za to nemôže, je to temná stránka niektorých ľudí, ktorí sa nezastavia pred ničím. Kapitalizmus ako taký nikoho nenúti zabíjať tuleňov a robiť z nich kožuchy. Je krv na rukách tých, ktorí zabíjajú, či vyrábajú alebo tých, ktorí tie kožuchy nosia?Čo sa týka zabíjania zo športu, je krv na rukách tých, čo zabíjajú, alebo tých, ktorí im to umožnili?

Katarína Cviková

Katarína Cviková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Skončený ekonóm. Zoznam autorových rubrík:  Život v KanadeNázorOdporúčamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu